ceny mieszkań

Ceny nieruchomości w Polsce – II kwartał 2021

Wzrost cen mieszkań i domów jest zauważalny praktycznie w całej Polsce – i utrzymuje się już od dłuższego czasu. Niepokojące jest natomiast, że ceny nieruchomości w II kwartale roku wzrosły – względem cen z I kwartału – nawet o kilkaset złotych w przeliczeniu na mkw. nieruchomości.

Ceny rosną coraz szybciej. W II kwartale 2021 r. padły nowe rekordy

11,3 proc. – o tyle wzrosły ceny transakcyjne nieruchomości w II kwartale 2021 r. w porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku. Tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Warto jednocześnie zaznaczyć, że był to najszybszy wzrost cen od 2008 r. – a przecież nadal trwa epidemia koronawirusa, która teoretycznie powinna zahamować dalsze podwyżki cen nieruchomości.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej niepokojąca, gdy przeanalizuje się wzrost cen między I a II kwartałem 2021 r. w poszczególnych miastach, które znalazły się w zestawieniu NBP.

O ile np. w Warszawie wzrost cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w tym okresie był raczej symboliczny (z 10 666 zł na 10 671 zł), o tyle już np. w Gdańsku, Katowicach czy Szczecinie różnica w średniej cenie transakcyjnej za mkw. nieruchomości była już znacznie wyższa. W Gdańsku w I kwartale 2021 r. mieszkania sprzedawano przeciętnie w cenie 9795 zł za mkw., w II kwartale – już za 10 257 zł. Z kolei w Katowicach cena wzrosła z 7371 zł do 7839 zł za mkw., a w Szczecinie – z 7354 zł do 7888 zł za mkw.

Podobna sytuacja jest na rynku wtórnym. Zaskakują zwłaszcza ceny na krakowskim rynku. W I kwartale 2021 r. za mkw. nieruchomości z „drugiej ręki” trzeba było zapłacić średnio 8366 zł. Z kolei w II kwartale już… 9103 zł. To ogromna różnica – średnio wynosząca aż 737 zł na metrze kwadratowym. Zakładając, że ktoś decydował się na zakup mieszkania o powierzchni – przykładowo – 50 m2, musiał liczyć się w II kwartale z wydatkiem nawet o ponad 36 tys. zł większym, niż gdyby zakup został sfinalizowany w I kwartale. Duże wzrosty cen na rynku wtórnym – tylko w ciągu jednego kwartału – miały miejsce też m.in. w Łodzi (o 367 zł na metrze kwadratowym), we Wrocławiu (453 zł) czy Zielonej Górze (410 zł).

Ponad 10 tys. zł za mkw. nieruchomości już nie tylko w Warszawie

Kolejna zmiana warta odnotowania dotyczy faktu, że już nie tylko w Warszawie metr kwadratowy nieruchomości osiąga średnią cenę powyżej 10 tys. zł. Na rynku pierwotnym do tego grona dołączył również Gdańsk. W II kwartale 2021 r. średnia cena transakcyjna za mkw. nieruchomości wyniosła w tym mieście 10 257 zł. Z kolei przy uwzględnieniu cen ofertowych próg 10 tys. zł za mkw. mieszkania od dewelopera został przekroczony też w Krakowie (10 148 zł).

Na rynku wtórnym średnią cenę ofertową za mkw. nieruchomości w II kwartale odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że średnią cenę transakcyjną powyżej 10 tys. zł za mkw. na rynku wtórnym odnotowano już tylko w Warszawie.

Wszystko jednak wskazuje na to, że już w kolejnym kwartale może się to zmienić. Eksperci nie prognozują na najbliższy czas ani stabilizacji cen, ani tym bardziej – ich spadku.

Aktualne ceny mieszkań sprawdź na https://bigdata.rynekpierwotny.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *