wentylatory budynkowe

Dlaczego kanały wentylacyjne są takie ważne?

Budowanie czy remontowanie domu wiąże się z dopilnowaniem masy ważnych szczegółów. Aby dom dobrze funkcjonował konieczne jest zadbanie o wszelkie aspekty takie jak: dobra instalacja wodna, cyrkulacja powietrza, kanalizacja, ogrzewanie, dostęp do prądu etc. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste i wymaga elementarnej wiedzy, aby móc wybrać dobre produkty do swojego domu. Szczególnie ważna jest wentylacja, która dba o wymianę powietrza między wnętrzem domu, a zewnętrznym światem. Dostarczanie czystego, świeżego powietrza jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać i zainwestować w kanały wentylacyjne, które sprostają wymaganiom domu i jego użytkowników.

Co to są kanały wentylacyjne?

Kanały wentylacyjne to elementy wentylacji grawitacyjnej. Są odpowiedzialne za wymianę powietrza oraz wyrównywanie ciśnień między pomieszczeniami, a strefą wyjściową przewodu kanałowego. Posiadanie wentylacji jest prawnie uwarunkowane jako konieczne, szczególnie na wyższych kondygnacjach, czyli np. w blokach.

Jakie są rodzaje kanałów wentylacyjnych?

Wyróżniamy kilka rodzajów i klasyfikacji kanałów wentylacyjnych. Pierwszy z nich dotyczy kształtu kanału, a drugi materiału, z jakiego został wykonany.

Wyróżniamy:

  • okrągłe kanały wentylacyjnestosowane często w budownictwie mieszkaniowym, charakteryzują się tym, że podczas ich montażu konieczna jest duża ilość izolacji.
  • kanały wentylacyjne prostokątne – często można je spotkać w pomieszczeniach przemysłowych, zachowują bardzo dobrą przepustowość powietrza oraz niską wysokością.
  • owalne kanały wentylacyjnejest to połączenie dwóch powyższych pozycji, wymagają mniej izolacji i charakteryzują się dobrą przepustowością powietrza.

Oczywiście to nie jedyne rodzaje – w innej klasyfikacji można spotkać się również z takimi jak: sztywne i elastyczne.

W jaki sposób je czyścić?

Czyszczenie instalacji wentylacyjnych jest bardzo ważne, ponieważ definiuje jakość powietrza, jakim oddychamy. O ile prywatni mieszkańcy nie mają prawnego obowiązku czyszczenia kanałów wentylacyjnych, o tyle właściciele miejsc publicznych takich jak restauracje czy hotele są do tego zobowiązani. Przynajmniej raz do roku, w takich miejscach powinno zadbać się o wyczyszczenie instalacji wentylacyjnej. Kanały wentylacyjne prostokątne mogą być czyszczone na trzy różne sposoby: mechaniczne, chemiczne oraz ręczne. Najbardziej skuteczne okazuje się czyszczenie mechaniczne przy użyciu specjalnych narzędzi, które docierają w najmniejsze zakamarki.

Kanały wentylacyjne muszą odprowadzać nieprzyjemne powietrze na zewnątrz, dlatego tak ważne jest, aby były one czyste. Dbałość o nie jest kluczowa, bez względu na to, czy są wykonane z blachy ocynkowanej, czy innego materiału. Należy dbać również o takie elementy jak kratki wentylacyjne, które często zachodzą kurzem, czy wentylatory łazienkowe. Jeśli jest do nich dostęp, warto czyścić też kształtki wentylacyjne, czy rury wentylacyjne.

Wentylacyjne kanały – czyścić samodzielnie, czy oddać to zadanie w ręce fachowców?

Niektórzy decydują się na samodzielne dbanie o wentylacyjne kanały, ale jeśli chce się mieć pewność, że usługa została wykonana najlepiej, lepiej kanały i kształtki w ręce fachowców od budowy systemów wentylacyjnych. Kanał wentylacyjny to element o różnych wymiarach w zakresie średnic i kształtach, dlatego wybierając opcję usługi specjalisty, nie będzie powodu do zmartwień nawet, jeśli będą to opcje o przekroju prostokątnym. By dowiedzieć się więcej o tej usłudze, warto zajrzeć na naszą stronę – nie zapominamy o pełnej funkcjonalności strony i dbamy o jakość działania naszej strony internetowej, aby każdy mógł szybko znaleźć niezbędne informacje.

wentylacja budynkow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *