Lokalizacja wycieków wody jako działanie proekologiczne

Wyciek wody może spowodować bardzo duże straty. Kapiący kran lub nieszczelne instalacje mogą przyczynić się do wzrostu miesięcznych kosztów zużycia wody w gospodarstwach domowych oraz do marnowania ogromnych ilości wody, której i tak zużywamy za dużo. Bardzo ważna jest więc szybka interwencja w przypadku przecieków, żeby zapobiec tym stratom.

Sposoby oszczędzania wody

Można oszczędzać wodę na różne sposoby. Najlepiej jest przyjrzeć się swoim obecnym rachunkom i wprowadzić parę czynności do swojej codzienności, które pozwolą na oszczędność. Wydaje się, że różnice te na koniec miesiąca nie będą duże, jednak wartość kosztów i ilość zużytych litrów wody może bardzo zaskoczyć domowników.
Co możesz zrobić, żeby oszczędzić wodę w domu?
Dokładnie dokręcaj wszystkie krany. Kapiący kran może doprowadzić do strat na poziomie nawet 15 l wody dziennie!
Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy możesz je całkowicie zapełnić.
Bierz krótsze prysznice i zakręcaj wodę często, nawet w trakcie kąpieli.
Zakręcaj wodę, gdy się golisz, myjesz zęby lub naczynia. Nie ma potrzeby lać wody, gdy akurat z niej nie korzystamy.
Zlokalizuj nieszczelności w instalacjach wodnych i inne przyczyny niepotrzebnych wycieków wody.

Lokalizacja wycieków wody – samodzielnie i z pomocą specjalisty

Wyciek wody może być spowodowany awarią baterii wannowej, zlewozmywakowej lub miski ustępowej. Bateria czerpalna zlewozmywakowa i wannowa są w stanie doprowadzić do strat na poziomie przekraczającym nawet 100 l wody na dobę, a muszla klozetowa nawet 1000 l i więcej na dobę! Dlatego niezwłoczna interwencja i naprawa nieszczelności ma tu kluczowe znaczenie do ograniczenia marnowania wody.
Przecieki z wanny, toalety lub zlewozmywaka są dość łatwe do zlokalizowania. Co jednak w przypadku, gdy nastąpiła awaria instalacji w ścianie lub w podłodze? Są to sytuacje, w których wyciekająca woda powoduje wzrost rachunków i zniszczenia w elewacji, a nie zawsze jest możliwe zauważenie przecieku.
Jeśli więc zauważysz, że w ostatnim czasie urosły koszty wody w Twoim gospodarstwie, a nie widać przecieków wody gołym okiem – rozważ pomoc dobrych fachowców. Specjaliści pomogą zlokalizować wyciek wody i powstałe awarie, zrobią dokładne pomiary wilgotności oraz zniszczeń i będzie możliwe zapobieganie kolejnym stratom. Jeśli szybko zdecydujesz się na ten krok bardzo możliwe, że naprawa odbędzie się bezinwazyjnie dla elewacji.
Uwaga – nawet w nowym budownictwie może dochodzić do wycieków wody. Nowopowstałe instalacje wodociągowe także miewają awarie i nie należy zakładać, że na pewno to nie w nich tkwi przyczyna przecieku.

Naprawa przecieków

Nieszczelności i awarie rur mogą doprowadzić do naprawdę dużych strat wody w ciągu doby. Nie tylko wzrasta więc koszt zużycia wody, ale też może to doprowadzić do poważnych zniszczeń elewacji i jest bardzo nieekologiczne. Coraz częściej słyszy się, że zużycie wody nieustannie wzrasta, a jej zasoby na Ziemi kurczą się w szybkim tempie. Zapobieganie takiej nadmiernej eksploatacji ma kluczowe znaczenie szczególnie teraz. Jeśli więc podejrzewasz, że w Twoim gospodarstwie domowym może dochodzić do wycieku wody – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi fachowcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *