Charakterystyka wciągarek linowych i łańcuchowych

Jednymi z często wykorzystywanych urządzeń transportu bliskiego (UTB) są wciągniki. W branży wyróżnia się nie tylko wciągniki linowe, ale również łańcuchowe. Do tego urządzenia tego rodzaju mogą być zarówno elektryczne, jak i ręczne. Podczas lektury naszego wpisu można poznać najbardziej charakterystyczne cechy wciągników oraz przyjrzeć się właściwościom ich poszczególnych rodzajów. Zapraszamy!

Charakterystyka wciągników

Wciągniki są popularnymi urządzeniami dźwignicowymi znanymi z niewielkiej, zwartej budowy. Zaliczane są do grupy cięgników, a ich głównym zadaniem jest skuteczne przemieszczanie różnorodnych towarów w pionie. Dzięki zastosowaniu wciągników w wielu przedsiębiorstwach mówi się o skutecznym wdrożeniu tzw. wewnątrzzakładowego transportu bliskiego. Najczęstszym miejscem montażu wciągników pozostają specjalne wózki, które z kolei przemieszczają się po szynach lub torze suwnicy. Jakiego rodzaju wciągniki w branży stosuje się najczęściej? Jak się okazuje, do najchętniej eksploatowanych zaliczyć należy wciągniki linowe oraz łańcuchowe. Czym te się charakteryzują? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Wszechstronne zastosowanie wciągarek łańcuchowych

Wciągniki łańcuchowe zaliczane są do grupy najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych zarazem urządzeń dźwignicowych. Ich udźwig jest szeroko zróżnicowany i mieści się zazwyczaj w przedziale 0,5 – 20 ton. Tego rodzaju wciągniki z powodzeniem znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Są znane głównie z bardzo solidnej i wytrzymałej konstrukcji, a ich dużym atutem jest wbudowany łańcuch pokryty powłoką antykorozyjną. To właśnie dzięki temu wciągniki mogą być stosowane także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Za pomocą wciągnika z powodzeniem można nie tylko podnosić, ale również opuszczać różnego rodzaju ładunki. Nowoczesne wciągarki łańcuchowe pozwalają na bezpieczne transportowanie ładunków w kierunkach dół – góra, jak również poziomo. To wszystko zaś znacznie ułatwia pracę w wielu przedsiębiorstwach i sprawia, że wydajność wszystkich procesów jest dużo większa. Dodatkowo obecne wciągarki łańcuchowe dostępne w branży wyróżniają się też zastosowaniem automatycznego, podwójnego mechanizmu hamulcowego. Wdrożenie tego rozwiązania pozwala na korzystanie ze znacznie większej wygody użytkowania. Urządzenie tego rodzaju bowiem już przy rejestracji na dolnym haku chociażby niewielkiego oporu, automatycznie się zaciska. Praktyka pokazuje, że nowoczesne wciągarki łańcuchowe znajdują zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, kolejowym, budowlanym oraz stoczniowym.

Co warto wiedzieć o elektrycznych wciągnikach linowych?

Różnorodność parametrów nowoczesnych wciągników linowych sprawia, że obecnie można mówić o idealnym dopasowaniu tych urządzeń do wymagań i potrzeb każdego klienta. Gdzie zaś elektryczne wciągniki linowe znajdują najczęściej swoje zastosowanie? Znacznie ułatwią pracę na wszelkiego rodzaju budowach, w warsztatach oraz wszystkich tych miejscach, w których bardzo ważna jest potrzeba podnoszenia i pionowego transportowania różnego rodzaju ładunków. Wciągniki elektryczne są urządzeniami o udźwigu od 25 do nawet 3000 kg, a wielkość tego parametru zależeć będzie głównie od mocy zastosowanego silnika. Maksymalna wysokość zaś takiego wciągnika linowego wahać się będzie od 2,5 m do wysokości zależnej od długości liny. Elektryczne wciągniki linowe znane są także z dostępności nawet w niewielkich gabarytach, dzięki czemu łatwo można je przenosić oraz bezproblemowo montować. Do tego pozwalają na bezpieczne transportowanie w pionie lub poziomie nawet bardzo ciężkich ładunków. Ich atutem jest także to, że wyróżniają się wysoką niezawodnością działania, są proste w eksploatacji oraz konserwacji, a ich parametry można łatwo dopasować do indywidualnych oczekiwań klienta.

Co jest ważne podczas doboru wciągnika?

Aby jak najlepiej dobrać rodzaj i typ wciągnika należy uwzględnić przede wszystkim to, jak duże materiały zamierza się transportować wewnątrz oraz na zewnątrz hal produkcyjnych. Do tego wciągnik dobierać się powinno także do rodzaju transportowanego materiału. Dobierając rodzaj wciągnika, należy uwzględnić także moc silnika oraz przekładni zastosowanej w urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *