Montaż instalacji sprężonego powietrza — co trzeba o nim wiedzieć?

Instalacje sprężonego powietrza stanowią jedno z mediów energetycznych szeroko wykorzystywanych w przemyśle. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim licznym zaletom, o których do tej pory przekonało się wiele przedsiębiorstw. Planujesz montaż instalacji sprężonego powietrza? Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji.

Czym są i jakie zalety mają instalacje sprężonego powietrza?

Mianem instalacji sprężonego powietrza określa się urządzenia, które są odpowiedzialne za wytwarzanie, przygotowanie, doprowadzanie i odbieranie sprężonego powietrza w danym miejscu. Do tego typu sprzętu zaliczane są:

 • sprężarki bezolejowe oraz olejowe, stanowiące jeden z najważniejszych elementów opisywanych instalacji,
 • zbiorniki ciśnieniowe, służące do magazynowania powietrza w odpowiednich warunkach,
 • rurociągi odpowiedzialne za rozprowadzanie powietrza po określonym zakładzie przemysłowym,
 • cyklony, osuszacze oraz filtry, bez których niemożliwe byłoby uzdatnianie sprężonego powietrza.

Opisywane instalacje są chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa działające w odmiennych branżach. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim temu, że sprężone powietrze można w prosty sposób transportować nawet na duże odległości. Co więcej, jego magazynowanie również nie sprawia problemu. Ten rodzaj medium energetycznego stanowi też bezpieczny wybór, ponieważ bez obaw może być stosowany w miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo wybuchu pożaru.

Warto również zaznaczyć, że opisywane medium energetyczne jest także lekkie, co szczególnie docenią zakłady wykorzystujące napędzane w ten sposób sprzęty, które muszą być obsługiwane ręcznie. Na montaż instalacji sprężonego powietrza decydują się przede wszystkim przedsiębiorstwa, używające narzędzi pneumatycznych napędzanych tego typu gazem. Na tle innych sprzętów wyróżniają się one wytrzymałością, a także bezawaryjnym działaniem, co jest ważne, jeśli dla danej firmy liczy się wydajność i efektywność produkcji.

O czym pamiętać planując montaż instalacji sprężonego powietrza dla swojego przedsiębiorstwa?

Myśląc o montażu instalacji sprężonego powietrza, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii. Istotne jest to, aby podjąć decyzję, jaki rodzaj układu sprężonego powietrza my być wykorzystywany w danym przedsiębiorstwie. Może być to wariant:

 • bezolejowy, stosowany m.in. w branżach spożywczej, medycznej, farmaceutycznej czy też kosmetycznej, w których liczy się sterylność. Tego rodzaju instalacje są wyposażone w sprężarki bezolejowe;
 • olejowy wykorzystywany m.in. w warsztatach samochodowych czy lakierniach. Tego rodzaju układy są wyposażone w kompresory olejowe, wykorzystujące olej podczas pracy.

Trzeba obliczyć całkowite zapotrzebowanie na sprężony gaz w danym przedsiębiorstwie. Ważne jest również to, aby przemyśleć, do których stanowisk ma on docierać oraz jak duża jego ilość musi zostać dostarczona do każdego z nich. Należy zastanowić się też, jaka powinna być długość poszczególnych części montowanej instalacji tak, aby powietrze mogło dotrzeć do wszystkich miejsc, w których będzie ono niezbędne.

Bardzo ważne jest też to, aby dobrać odpowiednią średnicę rur, które mają rozprowadzać sprężone powietrze między poszczególnymi stanowiskami. Wybór wariantów w złym rozmiarze może doprowadzić do wzrostu ciśnienia roboczego danej sprężarki, a co za tym idzie, sprawić, że nie będzie ona już tak wydajna, a tym samym wpłynąć na pracę całego zakładu. W związku z tym, szukając odpowiednich rurociągów, dobrze wziąć pod uwagę, ile powietrza i pod jakim ciśnieniem ma być transportowane za pomocą danych elementów. Należy również zwrócić uwagę na zużycie gazu oraz rezerwę, która może okazać się niezbędna w przypadku wystąpienia wycieków czy też tarcia rurociągu. Średnica tej części instalacji powinna wzrastać wraz z odległością od kompresora.

Montaż instalacji sprężonego powietrza — jakie zadania się na niego składają?

Montaż instalacji sprężonego powietrza obejmuje kilka czynności. Pierwszym krokiem powinno być wcześniej omówione zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych urządzeń oraz tras rurociągów, a także wybranie odpowiednich elementów całego układu, które pozwolą na jego wydajną oraz efektowną pracę. Następnie, podczas montażu trzeba wykonać:

 • podpory oraz mocowania na trasie rurociągów,
 • same rurociągi,
 • wentylację,
 • szafy elektryczne,
 • automatykę.

Nie można zapomnieć także o wykonaniu montażu kanałów wrzutowych zajmujących się dostarczaniem ciepłego powietrza. Podczas tworzenia instalacji sprężonego powietrza trzeba również pamiętać o wykonaniu odpowiednich przyłączeń, a także o tym, aby całość została prawidłowo połączona z istniejącą już instalacją. W jednym z ostatnich etapów należy uruchomić i wysterować stworzoną stację. Zazwyczaj osoby odpowiedzialne za montaż instalacji sprężonego powietrza tłumaczą również jej działanie i podpowiadają, jak pracować z wykorzystaniem tego typu sprzętu.

Ile trwa montaż instalacji sprężonego powietrza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich wcześniej wymienionych czynności zależy przede wszystkim od ekipy, która jest odpowiedzialna za realizację kolejnych zadań, a także od tego, jak duża ma być sama instalacja, a więc, do jak wielu stanowisk mają docierać rurociągi.

Komu zlecić montaż instalacji sprężonego powietrza?

Warto pamiętać o tym, że na funkcjonalność instalacji sprężonego powietrza zawsze wpływa również to, w jaki sposób została ona zamontowana. Szukając firmy zajmującej się wykonywaniem tego rodzaju usług, warto postawić na fachowców z doświadczeniem, którzy nie tylko zajmą się wykonaniem poszczególnych zadań związanych z montażem, lecz także wysłuchają potrzeb klienta i pomogą w doborze odpowiednich materiałów. Stawiając na specjalistów, zyskuje się pewność, że instalacja sprężonego powietrza będzie działać z oczekiwaną wydajnością.

Partnerem artykułu jest firma Pneumatik, oferująca różnego rodzaju sprężarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *