nozycowy_podnosnik_przemyslowy

Podnośnik nożycowy — bezpieczeństwo na budowie

Podnośniki należą do grupy sprzętów specjalistycznych, wykorzystywanych – co sugeruje zresztą sama nazwa – do pionowego transportu ludzi, lecz także różnorodnych materiałów oraz urządzeń niezbędnych do wykonywania prac na wysokości. Użycie podnośnika bywa niezbędne w przypadku wielu branży — poczynając od motoryzacyjnej, kończąc zaś na szeroko rozumianym sektorze budowlanym. Głównym jego zadaniem jest zaś maksymalne ułatwienie wykonywanych działań, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy. Na co zwrócić jednak szczególną uwagę w momencie wykorzystywania podnośników?

Jak działa podnośnik nożycowy?

Najpopularniejszym typem wspomnianego sprzętu jest opcja zwana nożycową, która też jawi się jako najczęstsze jego wyobrażenie. Warto jednocześnie zauważyć, że w zależności od ilości owych noży wyróżnić można dwa rodzaje owych urządzeń:

  • pojedyncze — wykorzystujący jedynie jedną parę, sterowane tym samym za pomocą dwóch siłowników, które to są odpowiedzialne za dwutorowe działanie całości urządzenia,
  • podwójne — charakteryzujące się dużo większą stabilnością, tym samym zaś wykorzystywane przy bardziej wymagających przedsięwzięciach, głównie ze względu na większy zasięg.

Jak przedstawia się jednak sposób ich działania? Przede wszystkim, w zależności od przeznaczenia, stosowane są różne rodzaje napędów, konkretniej zaś:

  • hydrauliczne,
  • elektryczne,
  • hydrauliczno-elektryczne.

Odpowiednio zaimplementowany mechanizm powoduje podnoszenie podestu, a tym samym umożliwia wykonywanie najróżniejszych czynności na wielu poziomach. Warto jednocześnie zauważyć, że budowa sprzętu czyni go wyjątkowo „poręcznym” (o ile sformułowanie to odnieść można do urządzeń o tego typu gabarytach). Dlaczego? Pozwala ona bowiem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowania, nie ograniczając przy tym w żaden sposób nawet najbardziej zaawansowanych prac. Zastosowane rozwiązania czynią jednocześnie podnośniki nożycowe mobilnymi oraz niezwykle funkcjonalnymi.

Odpowiednie zabezpieczenie podnośnika nożycowego

Wszystkie dopuszczone do powszechnego użytku urządzenia winny posiadać określone certyfikaty, świadczące o spełnianiu przez nie wymaganych norm bezpieczeństwa (zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych). Nie zmienia to jednak kwestii odpowiedniego ich wykorzystywania i zabezpieczenia, które to winny być niezależne od wykorzystania konkretnych mechanizmów osłonowych. Mowa tu o rozwiązaniach mających zapobiegać wszelkim uszkodzeniom, a także ewentualnym szkodom — w zależności od stosowanego napędu wyróżnić można między innymi ograniczniki ciśnienia lub ruchów roboczych, czy też automatyczne zatrzymanie konstrukcji w momencie poluzowania elementów odpowiadających za jej podnoszenie. Bezwzględnie należy jednak pamiętać także  o przestrzeganiu reguł tyczących się korzystania z podnośników (zasada ta znajduje zresztą zastosowanie również w przypadku innych tego typu sprzętów).

Jak należy serwisować i dbać o podnośniki nożycowe?

Przede wszystkim — regularnie. Dodatkowo, wytyczna ta pozostaje aktualna nie tylko w przypadku podnośników. Za wyjątkowo ważną kwestię należy również uznać bezpieczeństwo, w szczególności zaś warunki konserwacji i przeglądu urządzeń (wyjątkowo ważne jest to chociażby w przypadku wszelkiego rodzaju placów budowy). Tylko połączenie tych kwestii doprowadzi do efektywnej, a jednocześnie pozbawionej ryzyka pracy. W tym miejscu warto też wspomnieć o opcji, którą stanowi wynajem podnośników — powierzenie wszelkich tego typu kwestii profesjonalistą z pewnością okaże się bowiem zbawienne w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *