Spawarki MIG/MAG – jakie mają zastosowanie?

Spawanie MIG MAG to technika łączenia, która polega na wytworzeniu łuku elektrycznego między topliwą elektrodą a materiałem poddawanym obróbce. Metoda ta pozwala na uzyskanie wyjątkowo stabilnego łączenia powierzchni, przez co bardzo powszechnie wykorzystywana jest w przemysłowym spawaniu łukowym. Jako topliwą elektrodę wykorzystuje się podawany w sposób ciągły drut, który razem z jeziorkiem ciekłego metalu chroniony jest strumieniem gazu osłonowego. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed nieprawidłowościami i błędami w strukturze spoiny. Do spawania metodą MIG MAG wykorzystywane są specjalne spawarki.

Czym różni się spawanie MIG i MAG?

W spawaniu MIG (Metal Inert Gas), jako gaz osłonowy wykorzystuje się chemicznie obojętny gaz – np. argon lub hel. Metoda MAG (Metal Active GAS) to proces bardzo zbliżony, jednak w tym przypadku zastosowanie znajduje gaz chemicznie aktywny – np. dwutlenek węgla. Technika MIG służy przede wszystkim do łączenia aluminium, miedzi, magnezu oraz innych metali niezależnych, a także ich mieszanek oraz stopów. Spawanie MAG stosowana jest natomiast do łączenia konstrukcyjnych stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych. Istnieje też możliwość wykorzystania obu tych metod. Spawarki MIG MAG pozwalają na łącznie gazów pasywnych z aktywnymi w odpowiednich proporcjach, np. argonu z dwutlenkiem węgla. Do spawania tą metodą służą półautomaty spawalnicze, potocznie nazywane migomatami.

Jak działają spawarki MIG MAG?

Spawarka MIG MAG zbudowana jest z kilku podstawowych elementów, do których należą:

– źródło spawalnicze
– podajnik drutu elektrodowego
– uchwyt spawalniczy
– przewód masowy

Podczas spawania metodą MIG MAG, drut elektrodowy musi być podawany do uchwytu w sposób płynny. Odbywa się to za pomocą wbudowanego mechanizmu. Końcówka drutu przedostaje się przez prądową końcówkę palnika w uchwycie, a następnie ulega stopnieniu w jarzącym łuku między drutem i spawanym elementem. Roztopiony w ten sposób metal z drutu elektrodowego miesza się z nadtopionymi brzegami spawanych elementów, tworząc jeziorko spawalnicze. Po zastygnięciu staje się ono spoiną. W zależności od pozycji spawania oraz rodzaju spoiny, wykorzystać można różne metody prowadzenia palnika. Ilość tzw. ściegów zależy zarówno od obranej techniki, jak i grubości materiału.

Jakie rodzaje łuków spawalniczych stosuje się w metodzie MIG MAG?

Spawarka MIG MAG pozwala na wykorzystanie łuków spawalniczych różnego typu, które posiadają określoną wartość natężenia prądu. W przypadku spawania łukiem zwarciowym, ulega on zajarzeniu pod wpływem krótkotrwałego zetknięcia elementu z drutem elektrodowym. Powstały w ten sposób prąd zwarciowy topi drut, po czym ponownie następuje zajrzenie łuku. Spawanie łukiem zwarciowym stosuje się w przypadku cieńszych blach, a także warstw graniowych spoiny. Innym rozwiązaniem jest spawanie natryskowe, w którym łuk spawalniczy pali się przez cały czas oraz bez zwarć w górnym zakresie mocy. Metoda ta pozwala na uzyskanie głębszego wtopienia i wysokiej wydajności, dlatego stosowana jest w przypadku blach grubszych. Wyróżnić można również spawanie prądem pulsującym, na który składa się faza prądu podstawowej o niskiej mocy oraz faza bezzwarciowego prądu o wysokiej mocy. Przy zastosowaniu tej metody odpryski praktycznie nie występują, ponieważ oderwanie kropli spawalniczej odbywa się wskutek bardzo precyzyjnego dozowania impulsów prądowych.

Jakie zalety i wady posiadają spawarki MIG MAG?

Zaletą spawarek MIG MAG jest ich wysoka wszechstronność i operatywność. Półautomaty zapewniają dużą szybkość spawania, przy jednoczesnej możliwości kontrolowania łuku i jeziorka spawalniczego. Metoda MIG MAG pozwala na uzyskanie bardzo dobrego wtopienia, zapewniając zarazem niewielkie nagrzanie spawanego elementu. W procesie spawania powstaje niewielka ilość żużla, przez co jego usunięcie nie wymaga dużych nakładów pracy. Spawarki MIG MAG stosować można w różnych pozycjach, za każdym razem uzyskując wysoką wydajność procesu. Należy jednak pamiętać, że jakość połączeń przy spawaniu półautomatycznym w dużym stopniu zależy od manualnych zdolności spawacza. Urządzenia MIG MAG mają stosunkowo niewielki zasięg, a osłonę gazową może zakłócić nawet zwykły podmuch powietrza. Brzegi spawanych elementów muszą być odpowiednio przygotowywane, czyli oczyszczane z metalicznego połysku, wysuszane oraz pozbawiane wszelkich pozostałości farb i olejów. W spawanych tą metodą złączach występuje skłonność do przyklejeń.

Do czego wykorzystać można spawarki MIG MAG?

Spawarki MIG MAG zastosowanie mają bardzo szerokie, przez co sprawdzają się w procesach efektywnego łączenia powierzchni wielu różnych surowców. Półautomaty spawalnicze wykorzystywane są obecnie w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu spawalniczego, a także indywidualnym tworzeniu konstrukcji metalowych. Spawarka MIG MAG stosowana jest przy produkcji m.in.

– rurociągów
– zbiorników metalowych
– zbiorników ciśnieniowych
– pojemników
– elementów kanalizacji

Spawanie półautomatem wykorzystać można w przemyśle ciężkim i wydobywczym, branży motoryzacyjnej oraz lotniczej, a także w budownictwie. Metoda MIG MAG z powodzeniem sprawdza się na różnych etapach remontu i budowy obiektów mieszkalnych i użytkowych, co wynika z jej dużej uniwersalności oraz skuteczności. Technika ta znacząco upraszcza wiele procesów spawalniczych, przez co stosowana jest także przez hobbystów i amatorów. Powszechna dostępność materiałów i urządzeń pozwala im na wykonywanie trwałych i solidnych konstrukcji, które nie odbiegają jakościowo od profesjonalnych realizacji.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem handlowiec-rs.pl, który oferuje różne rodzaje urządzeń spawalniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *