spawarka mig/mag

Ile kosztuje spawarka typu migomat? Rodzaje i ceny spawarek MIG/MAG

Ceny spawarek typu migomat, czyli do spawania MIG/MAG wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co wpływa na koszt urządzenia? Jak wybrać najlepszą spawarkę dla siebie?

Spawanie to jedna z podstawowych technik łączenia materiałów. Stosowana jest do scalania ze sobą metali i tworzyw sztucznych. Technika ta używana jest przy seryjnej produkcji przemysłowej, ale również przez majsterkowiczów, którzy korzystają ze spawarek w domowych warsztatach.

Połączenia spawane wykonuje się za pomocą różnych metod. Jedną z najczęściej stosowanych jest spawanie MIG/MAG (z języka angielskiego: Metal Inert Gas / Metal Active Gas). Do prowadzenia prac tą metodą potrzebna jest odpowiednia spawarka MIG/MAG, która potocznie określana jest jako migomat.

Czym jest migomat – spawarka MIG/MAG?

Spawarki typu migomat to półautomaty spawalnicze, które prowadzą spawanie elektrodą topliwą. Zachodzi ono w osłonie gazów obojętnych jak argon lub hel (MIG, metoda 131) lub w osłonie gazów aktywnych jak dwutlenek węgla lub mieszanina dwutlenku węgla z argonem (MAG, metoda 135).

Podczas spawania metodą MIG/MAG pomiędzy spawanymi materiałami a elektrodą topliwą w formie drutu powstaje łuk elektryczny. Dochodzi wtedy do stopienia materiałów i drutu i powstania tak zwanego jeziorka, z którego formuje się spoina.

Atutem spawania MIG/MAG jest jego wszechstronność. Spawarka migomat może być używana do większości metali, między innymi do stali (zwykłej, nierdzewnej, żaroodpornej), żeliwa, miedzi, niklu, aluminium. 

Rodzaje spawarek MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG dzieli się na dwie kategorie:

– Spawarka inwertorowa – wyróżnia się małymi gabarytami, jest łatwa w przenoszeniu, ma niski pobór mocy i tworzy wysokiej jakości spawy. Jej głównym minusem jest podatność na uszkodzenia mechaniczne.

– Spawarka transformatorowa – ma mniej skomplikowaną konstrukcję i wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, ale jest większa i cięższa, długo się chłodzi i przy niewłaściwym doborze elektrody daje niskiej jakości spawy.

Obecnie większość sprzedawanych spawarek migomatów to modele inwertorowe, które sprawdzają się do stosowania amatorskiego i profesjonalnego.

Wybrane spawarki migomat dają możliwość spawania bezgazowego, czyli bez konieczności stosowania butli gazowej. Jest to tak zwana półautomatyczna metoda FLUX (FCAW), która wykorzystuje drut proszkowy samoosłonowy. Metoda ta stosowana jest do spawania stali węglowych.

W sprzedaży dostępne są także spawarki typu migomat 2w1 oraz 3w1 umożliwiające korzystanie z innych metod spawania. Spawarki 2w1 pozwalają na spawanie MMA, czyli elektrodą otuloną, natomiast spawarki 3w1 na spawanie MMA i TIG (TIG LIFT), czyli spawanie łukowe elektrodą nietopliwą prowadzone w osłonie gazów obojętnych.

Spawarka migomat: ceny

Cena spawarek jest bezpośrednio związana z ich przeznaczeniem. Sprzęt do użytku amatorskiego, przydomowego jest tańszy od tego, który dedykowany jest do prac profesjonalnych.

Spawarki do użytku amatorskiego

Najtańszą spawarkę typu migomat można kupić w cenie już od około 450-500 złotych. W tej cenie dostępne są urządzenia do spawania FLUX, czyli półautomatycznego drutem samoosłonowym. Są proste w użyciu i chętnie wybierane przez majsterkowiczów – sprawdzają się do drobnych prac remontowych, warsztatowych.

W cenie od 600 do 2 500 złotych można kupić migomaty 3w1 do użytku hobbystycznego i warsztatowego, czyli spawarki wykorzystujące różne metody spawania dla większej elastyczności. To głównie urządzenia z nominalnym prądem spawania 200A.

Spawarki profesjonalne

Ceny profesjonalnych spawarek typu migomat rozpoczynają się od około 3 000 złotych. W tej cenie można kupić urządzenia o wyższym nominalnym prądzie spawania wynoszącym 320A, dlatego skuteczniej radzą sobie z wymagającymi pracami. Wybrane z nich wykorzystują funkcję spawania synergicznego (synergii) pozwalającą na płynną regulację parametrów, by dopasować spawarkę do swoich potrzeb. Wspierają też spawanie prądem pulsacyjnym z pulsem pojedynczym (MIG PULS) i podwójnym (MIG 2-PULS) dla trwalszej spoiny.

Najdroższe spawarki typu migomat dostępne na rynku to wydatek od 20 000 do 50 000 złotych. W tych cenach oferowane są wysokosprawne modele o maksymalnym natężeniu prądu 400/500A. Są to spawarki o sporych gabarytach, dlatego uzupełniane są zestawami jezdnymi dla łatwego przemieszczania. Sprzęt tego typu stosowany jest w przemyśle ciężkim, stoczniowym, do spawania konstrukcji stalowych.

Od czego zależy cena migomatu?

W przypadku urządzeń jak spawarka migomat cena dyktowana jest przez wiele czynników.

Na cenę migomatu wpływają:

– przeznaczenie – hobby, warsztat, przemysł

– parametry spawania – moc pobierana, zakres prądu spawania, prąd spawania dla cyklu pracy 60% i 100%, maksymalna średnica elektrody, obsługiwane średnice drutu

– metody spawania – poza spawaniem MIG/MAG spawanie elektrodą otuloną MMA, TIG LIFT, bezgazową metodą FLUX

– funkcje urządzenia – funkcje spawarki 2w1 oraz 3w1, spawanie synergiczne z pulsem MIG PULS i MIG 2-PULS, regulacja prądu spawania, posuwu drutu

– zastosowane technologie – na przykład zabezpieczenia termiczne, chłodzenie, wyłącznik przeciążeniowy, pamięć ustawień urządzenia 

– wyposażenie – przewody, tarcze ochronne, młotek ze szczotką i inne zależnie od modelu

– producent urządzenia – markowy sprzęt to większy wydatek

Jak kupić tanią i dobrą spawarkę migomat?

Dobra spawarka migomat wcale nie musi być droga. Najważniejsze to wybranie urządzenia, które łączy w sobie dobre parametry wraz z przystępną ceną.

Najlepszym sposobem, aby kupić spawarkę migomat bez przepłacania, jest korzystanie z promocji organizowanych przez sklepy. Wtedy urządzenie można nabyć nawet o 50% taniej w porównaniu do ceny wyjściowej.

Wiele okazyjnych ofert można znaleźć w internecie. Zakupy warto zrobić w sklepie specjalizującym się w sprzedaży sprzętu do spawania, który ma dobre opinie wśród klientów i zapewnia profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Podsumowanie

Za spawarkę MIG/MAG można zapłacić jedynie kilkaset złotych. W tej cenie dostępny jest sprzęt przeznaczony do użytku domowego – hobby, prac warsztatowych. Znacznie więcej kosztują spawarki typu migomat dedykowane do prac profesjonalnych. To wydatek od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem www.handlowiec-rs.pl, w którym znajdziecie spawarki typu migomat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *