Znaczenie urządzeń suwnicowych dla przemysłu

Znaczenie urządzeń suwnicowych dla przemysłu

Suwnice są integralnym, niezwykle ważnym elementem cyklu produkcyjnego wielu zakładów. Dzięki wyspecjalizowanej budowie oraz fachowemu sterowaniu odpowiadać będą za zapewnienie bezpiecznego transportu wszędzie tam, gdzie zastosowanie wózków podnośników lub żurawi nie byłoby wskazane, stanowiąc dodatkowe zagrożenie. Stąd też nikogo nie powinno dziwić, że urządzenia suwnicowe odgrywają ogromnie ważną rolę w przemyśle.

Jedną z firm wyróżniających się na rynku branżowym jest Demagcranes. Co warto wiedzieć o zastosowaniu suwnic uniwersalnych i znaczeniu dla różnych gałęzi przemysłu? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Zastosowanie suwnic pomostowych

Dużą popularnością w przemyśle cieszą się suwnice pomostowe. Te mogą składać się z kratownicowego lub pełnościennego mostu, który z kolei wykonany jest z belek głównych, czołownic oraz niekiedy również pomostu obsługowego. Większe z suwnic pomostowych wyposażone są dodatkowo w kabinę operatora. Małe suwnice z kolei mogą być sterowane zdalnie – zarówno z wykorzystaniem przewodów, jak i bezprzewodowo. Od czego zależeć będzie wybór rodzaju suwnicy pomostowej?

To zależne będzie głównie od warunków, w których urządzenie będzie pracować, od intensywności pracy, wielkości udźwigu, jak również od konstrukcji hali. Warto podkreślić, że solidne suwnice pomostowe wykorzystane są głównie w przemyśle ciężkim, a ich wyróżnikiem będzie przede wszystkim wysoki poziom standaryzacji oraz modułowość. Do tego nie można zapomnieć również o wysokiej niezawodności komponentów i szerokim przeznaczeniu zastosowań. Jednym z rodzajów suwnic pomostowych są urządzenia konsolowe, które doskonale sprawdzają się wówczas, gdy zachodzi konieczność obsłużenia kilku stanowisk. Dzięki ich wykorzystaniu nie istnieje konieczność obsługiwania hali na całej jej szerokości, co w praktyce jest ogromnym ułatwieniem dla osób obsługujących urządzenia suwnicowe.

Niezastąpione w transporcie wewnętrznym

Najwyższej klasy urządzenia suwnicowe pozostają maszynami zupełnie niezastąpionymi w branży produkcyjnej, w której trzeba zapewnić możliwie bezpieczne warunki transportu wewnętrznego. Suwnice doskonale sprawdzają się w sytuacji przemieszczania surowców i wyrobów gotowych, zapewniając najwyższy poziom efektywności. Nie bez znaczenia pozostaje również zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pracy. Znaczenie wykorzystania suwnic jest największe w transporcie wewnętrznym w przemyśle ciężkim. Właśnie w tej branży niezawodność urządzeń transportowych ma szczególnie duże znaczenie. Ponadto wykorzystanie urządzeń suwnicowych pozwala na skuteczne organizowanie transportu zarówno w kierunku pionowym, jak i poziomym oraz łączy się z koniecznością przeładunku, załadunku i wyładunku.

urządzenia suwnicowe

Gwarancja logistyki procesów magazynowania

Dzięki wykorzystaniu niezawodnych urządzeń suwnicowych, z powodzeniem można zaplanować logistyczne procesy magazynowania. To z kolei pozwala na bezpieczne składowanie ładunków wielkogabarytowych oraz tych o wysokiej masie, co nie byłoby możliwe z wykorzystaniem jedynie siły ludzkich rąk. Suwnice wyposażone w elektryczne wciągniki linowe świetnie sprawdzają się szczególnie w przemyśle hutniczym i stalowym, wspomagając przyjęcie wewnętrzne towaru występującego pod postacią półfabrykatów. Dodatkowo także rozładunek tego towaru z wykorzystaniem suwnicy jest dużo łatwiejszy, wygodniejszy, a przy tym także i w pełni bezpieczny.

Zastosowanie suwnic specjalnych

Suwnice specjalne określane są zamiennie mianem suwnic procesowych lub technologicznych. Swoje zastosowanie suwnice stanowiskowe mają głównie w branżach przemysłu ciężkiego, takich jak przemysł cementowy, papierniczy, hutniczy czy stali. Użytkownicy suwnic z wciągarkami wymagają od tych urządzeń nie tylko najwyższego poziomu bezpieczeństwa, ale również najwyższego z możliwych stopnia niezawodności. A urządzenia tego typu działają często bez ustanku, przy jednoczesnych najwyższych obciążeniach, sięgających nierzadko nawet kilkuset ton. Niezwykle ważną kwestią pozostaje nienaganny stan techniczny suwnic z wciągnikiem linowym oraz suwnic z wciągnikiem łańcuchowym. Urządzenia te są bardzo ważnym elementem wielu projektów przemysłowych czy logistycznych.

Producenci nie mogą sobie pozwolić na wystąpienie nieprzewidzianych przestojów. Taka ewentualna możliwość może przełożyć się na duże straty finansowe lub zakłócić ważne procesy produkcyjne bądź montażowe. Warto dokładać więc wszelkich starań, by dokonywać regularnych przeglądów i konserwacji użytkowanych urządzeń suwnicowych. Szczególnie ważne jest kontrolowanie stanu elementów sterowniczych suwnicy, stanu kół jezdnych oraz elementów systemu zasilania suwnicy. Dobrze też regularnie sprawdzać stan wciągników elektrycznych. Należyta dbałość o ich doskonały stan techniczny zagwarantuje brak przestojów w produkcji i pozwoli na zachowanie ciągłości wszelkich procesów produkcyjnych czy montażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *