Wykorzystanie robotów Universal Robots do paletyzacji w celu zmniejszania przemęczenia w miejscu pracy

Roboty coraz częściej są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim wiele przedsiębiorstw zwiększyło wydajność produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu jej kosztów. Jednym z procesów, do których najczęściej używa się robotów, jest paletyzacja. Universal Robots tworzy rozwiązania pozwalające na uniknięcie przemęczenia pracowników w miejscu pracy. Jakie zalety ma ich wykorzystanie?

Dlaczego wykonywanie paletyzacji przez pracowników nie jest opłacalne?

Paletyzacja to czynność polegająca na układaniu określonych towarów na paletach zgodnie ze wcześniej ustalonym porządkiem. Jeśli zadanie to dotyczy kilku lekkich opakowań, może sprawiać wrażenie banalnie prostego. Wygląda to jednak inaczej, jeżeli ma się tym zajmować wyłącznie kilka osób przez cały dzień pracy. Paletyzacja jest również trudniejsza, gdy polega na ułożeniu dużych i ciężkich produktów, a nie jedynie niewielkich przedmiotów.

Opisywanie zadanie dla człowieka stanowi zajęcie niezwykle monotonne, nierzadko również wymagające fizycznie. Wielokrotne schylanie się i podnoszenie ciężkich przedmiotów jest związane z bólem, a nawet — chorobami kręgosłupa. Warto także zaznaczyć, że wielogodzinne wykonywanie tej samej czynności jest dla ludzi nużące, co z kolei wpływa na to, że znacznie szybciej męczą się oni tego rodzaju zadaniami. Po kilku godzinach paletyzacji większość pracowników prawdopodobnie będzie również wolniej wykonywać opisywaną czynności, co z kolei zmniejszy wydajność przedsiębiorstwa.

Coboty czy klasyczne roboty przemysłowe — które sprawdzą się lepiej do paletyzacji?

Odpowiedzią na zapotrzebowanie wydajnych pracowników są roboty UR. Wiele firm rezygnuje z robotyzacji paletyzacji ze względu na konieczność wydzielania większej przestrzeni dla robota przemysłowego, wymagającego również montażu specjalnej klatki ochronnej. Obecnie jednak dziedzina związana z automatyzacją produkcji rozwinęła się do tego stopnia, że zamiast wyboru tego wariantu, warto postawić na tzw. coboty Universal Robots, mogące pracować tuż obok człowieka.

Modele współpracujące nie wymagają montażu żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Ponadto zgodnie ze swoją nazwą, mogą one wykonywać określone zadania wspólnie z człowiekiem, ponieważ mu nie zagrażają. W momencie, gdy ich ramię znajdzie się zbyt blisko określonej osoby, przestają pracować, zapewniając tym samym pracownikom bezpieczeństwo. Co więcej, to, że zajmują one mniej miejsca niż warianty przemysłowe, powoduje, że na automatyzację produkcji mogą sobie pozwolić również mniejsze firmy, nieposiadające dużych hali produkcyjnych.

Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie robotów UR?

Roboty UR to jedne z najlepszych modeli tego rodzaju urządzeń na rynku. Inwestycja w nie może przede wszystkim pomóc w odciążeniu pracowników. Dzięki automatyzacji produkcji zatrudnione osoby nie będą musiały zajmować się podnoszeniem ciężkich towarów i układaniem ich zgodnie z wcześniej ustalonym wzorem, ponieważ zrobi to za nich robot. Trzeba przy tym pamiętać, że tego rodzaju urządzenia się nie męczą, a co za tym idzie — nie potrzebują przerw ani urlopu i mogą pracować 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę.

Robotom UR nie szkodzi również podnoszenie ciężkich towarów, co jest szczególnie ważne w przypadku paletyzacji. Universal Robots tworzy bowiem urządzenia o udźwigu nawet ponad 10 kilogramów. Co więcej, na tego rodzaju automatyzację mogą zdecydować się właściciele przedsiębiorstw bez względu na rodzaj opakowań, w jakich zamknięte są produkowane rzeczy. Coboty mogą być bowiem wyposażone w chwytaki pozwalające odpowiednio ustawiać nie tylko kartony, lecz także worki, butelki, torebki, a także wiaderka. Jest to znaczna przewaga nad człowiekiem, który mógłby mieć problem w odpowiednim złapaniu produktu o nieregularnych kształtach.

Warto także zaznaczyć, że roboty UR są wyposażone w specjalne oprogramowania, które ułatwiają ich obsługę. W przypadku zamówienia stacji do paletyzacji Universal Robots w dobrej firmie każdy model powinien mieć odpowiednie, bezproblemowe w obsłudze oprogramowanie. Korzystając z niektórych z nich, wystarczy wskazać na dotykowym ekranie, w jaki sposób mają zostać na palecie ułożone poszczególne produkty, aby robot wykonał potrzebną do tego sekwencję ruchów.

Paletyzacja Universal Robots — sprawdzone rozwiązania, które warto wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie

Marka Universal Robots to lider na rynku, stawiający na ciągły rozwój, a obecna gama cobotów tej firmy to już piąta ich generacja od premiery pierwszego robota UR w 2008 roku. To sprawia, że wybierając roboty tej marki, można mieć pewność, że odpowiednio wykonają one swoje zadania i pozwalają nie tylko na uniknięcie przemęczenia pracowników, lecz także na wydajną pracę.

Warto także pamiętać o tym, że w przypadku automatyzacji produkcji w procesach realizowanych przy pomocy robotów rzadziej zdarzają się błędy. Co jest częste w przypadku wykonywania przez ludzi monotonnych czynności takich jak paletyzacja. Universal Robots to firma dostarczająca rozwiązania, dzięki którym dla wielu pracowników wykonywanie codziennych obowiązków staje się znacznie przyjemniejsze.

Partnerem artykułu jest firma Sparkrobots, oferująca roboty do paletyzacji – https://www.sparkrobots.pl/stacja-do-paletyzacji-depaletyzacji-robot-wspolpracujacy/.

FAQ:

1. Dlaczego paletyzacja zazwyczaj jest dla pracowników męcząca?

Paletyzacja to zadanie monotonne, przez co dla wielu pracowników jest ona męcząca. Co więcej, ta czynność wymaga częstego schylania się i podnoszenia ciężkich produktów, nierzadko również o nieregularnych kształtach.

2. Dlaczego warto postawić na roboty UR do automatyzacji paletyzacji?

Roboty UR zapewniają wydajną pracę. Nie męczą się one tak jak zatrudnieni pracownicy, dzięki czemu mogą wykonywać nawet monotonne zadania przez całą dobę bez konieczności przerw.

3. Czy obsługa robotów UR jest trudna?

Roboty UR mogą być wyposażone w program do paletyzacji, który nie powinien sprawiać problemów podczas jego obsługi. Chcąc rozpocząć z nim pracę, wystarczy jedynie na ekranie wskazać, jak mają być ułożone poszczególne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *