Jaki rodzaj płytek wybrać?

Projektowanie płytek pcb

Inżynier, który zaczyna projektować urządzenie elektroniczne doskonale wie, że należy zacząć od wybrania odpowiednich komponentów i zaplanowania właściwych połączeń pomiędzy nimi. To pierwszy krok. Następnym jest wykonanie symulacji, które powinny nam potwierdzić, że zastosowane rozwiązania są dobre i możemy przejść do następnego kroku. Tym krokiem jest zaprojektowanie płytek drukowanych. Sprawdźmy kilka kroków i dowiedzmy się jak wygląda projektowanie płytek drukowanych.

Projektowanie płytek drukowanych

Jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na to jak przebiega projekt płytki pcb jest oprogramowanie komputerowe. W wielu wypadkach znacznie ono skraca cały proces jaki jest potrzebny do odpowiedniego projektu. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniego oprogramowania, to projektowania płytek drukowanych może ciągnąć się bardzo długo. Program podpowiada nam rozwiązania chociażby w takich tematach jak gdzie poprowadzić warstwę miedzy czy też jak precyzyjnie lutować. Poznajmy najważniejsze kroki wykonania projektu.

Etapy i zasady projektowania płytek drukowanych

Pierwszym etapem jest stworzenie odpowiedniego schematu płytki pcb. Ten schemat będzie naszym projektem. Na takim schemacie znajdziemy między innymi informacja o podzespołach, które zostały użyte, połączeniu konkretnych podzespołów jak i zależności jakie podzespoły na siebie wywierają. Ten ostatni punkt jest ważny, ponieważ pozwala nam zbudować odpowiednią hierarchię działania.

Kiedy już zakończymy ten etap, kolejnym jest zbudowanie układu pustej płytki. Dzięki temu projektowanie płytek pcb będzie przebiegało szybciej i sprawnie. Na tym etapie określamy kształt oraz wymiary płytek ocb, które projektujemy. Kształt nie jest ostateczny, w razie konieczności będziemy mogli go później zmodyfikować.

Kolejnym krokiem jest prawidłowe odwzorowanie projektu płytki drukowanej na schemacie. Oczywiście najlepiej robić to w oprogramowaniu, które jest ze sobą kompatybilne. Na tym etapie jest ważne, aby używać standardowych wielkości laminatów. Jest to o tyle istotne, że często umieszcza się płytki do drukowania na większych powierzchniach niż jest potrzeba, to prowadzi do ich marnowana. Dzięki zastosowaniu tej metody obniżymy koszty stworzenia prototypu.

Bardzo dobrą praktyką w projektowaniu płytek pcb jest stosowanie jak najczęściej jednakowych komponentów. Dzięki temu produkcja będzie szybsza i tańsza. Korzystanie z tych samych komponentów również ułatwi logistykę i planowanie zakupów.

Planując układ powinniśmy pamiętać o tym, aby każda ścieżka była tak krótka jak to tylko możliwe. Dla wielu osób jest to niby oczywiste, jednak jak pokazuje praktyka różnie z tym bywa i czasami zapomina się na etapie projektowania o tej podstawowej zasadzie. Dzięki przypilnowaniu długości ścieżek mamy możliwość ograniczenia pasożytniczych połączeń i tym samym ograniczenia awaryjności.

Ważnym elementem na etapie projektu jest zapewnienie jak najszerszych ścieżek dystrybucji zasilania. Funkcje za to odpowiedzialne dostępna są chyba w każdym programie do projektowania. Jedną z takich funkcji jest pokrywanie miedzią. Pozwala ono zwiększyć przekrój i precyzyjniej wykonać projektowania obwodów drukowanych. Dobrą praktyką jest prowadzenie wielu linii zasilania na płytce pcb.

Stosując się do powyższych informacji podczas projektowania płytek pcb powinniśmy uniknąć wszelkich problemów i niespodzianek. Dzięki temu powinniśmy uzyskać płytki o wyższej jakości oraz mniej awaryjne. Zdobywanie praktyki pomoże w przyszłości znacznie skrócić cały proces projektowania płytek pcb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *