Ściągacze izolacji - jak łatwo usunąc otulinę z przewodów?

Ściągacze izolacji – jak łatwo usunąc otulinę z przewodów?

W czasie pracy z kablami i przewodami bardzo często zachodzi konieczność ściągnięcia części izolacji. Do niedawna wykorzystywano do tego narzędzia ręczne, takie jak ostry nożyk, jednak coraz częściej zastępują je ściągacze izolacji. Różnica na korzyść ściągaczy jest zauważalna już w przypadku konieczności ściągania kilkudziesięciocentymetrowego fragmentu izolacji z kabli. Wykorzystanie nożyka jest czasochłonne i obarczone ryzykiem popełnienia błędu, podczas gdy ściągacze izolacji sprawdzą się doskonale. Dlaczego warto korzystać z narzędzia, jakim jest ściągacz izolacji?

Ściągacze izolacji – zalety

Ściągacze izolacji są znacznie bardziej efektywne, jeśli chodzi o ściągnięcie izolacji z kabli, niż tradycyjne nożyki. Te ostatnie wymagają dużej precyzji – należy ostrza noża używać ostrożnie, by pozostawić w całości izolację żył i nie uszkodzić przewodu. Niektóre szczypce do ściągania pozwalają na pracę pod napięciem, co znacznie ułatwia prowadzenie robót. Ściągacz izolacji pozwala również na przyspieszenie prac – wykorzystanie do usuwania izolacji i regulowania długości jednego narzędzia pozwala na wykonanie pracy nawet o 30% szybciej. Efekt prac z wykorzystaniem ściągaczy izolacji jest także przyjemny dla oka, równo obcięty kabel sprawia lepsze wrażenie, niż ostrugany za pomocą nożyka niby kredka.

Jak działa ściągacz izolacji?

Przewody elektryczne rozciągnięte są w każdym pomieszczeniu w domu i ukryte w ścianie. Każdy taki przewód otacza otulina, wykonana z tworzywa sztucznego. Usunięcie jej jest niezbędne w szczególności w przypadku konieczności połączenia przewodów okrągłych z włącznikiem. Ściągacz izolacji to narzędzie, które doskonale się do tego nadaje. Użycie go do ściągania izolacji polega na nacięciu otuliny bez uszkodzenia przewodu, a następnie ściągnięcie jej jednym płynnym ruchem. Produkt ten do skutecznego działania wymaga jedynie zaciśnięcia rękojeści – jest to proste, ale wyjątkowo skuteczne narzędzie, z którego chętnie korzystają zarówno amatorzy, jak i profesjonalni pracownicy.

Szczypce do ściągania izolacji

Jedna z odmian przyrządów do ściągania izolacji z przewodów są specjalne szczypce. Ze względu na specyficzna budowę bardzo chętnie sięgają po nie elektrycy. Produkty te posiadają rączki pokryte specjalną powłoką, dzięki którym ten ściągacz izolacji z przewodów nie przewodzi prądu i można z nim pracować z kablami pod napięciem.  Mogą one posiadać opcje usuwania izolacji z przewodów o różnej średnicy, dzięki czemu skracają czas pracy i ją ułatwiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *