stanowiska zrobotyzowane

Specjalistyczne stanowiska zrobotyzowane do spawania – ile kosztują?

Branża spawalnicza jest jedną z najszybciej rozwijających się pod względem technologicznym. Ta dziedzina przemysłu jako jedna z pierwszych sięgnęła po roboty. Dziś specjalistyczne stanowiska zrobotyzowane do spawania są coraz częstszym widokiem w tego typu zakładach pracy i to nie tylko w wielkich fabrykach motoryzacyjnych. W chwili obecnej różne typy stanowisk zrobotyzowanych do spawania znajdziemy również w małych i średnich przedsiębiorstwach, które z powodzeniem wykorzystują precyzję robotów.

Skąd się wzięły stanowiska zrobotyzowane w spawalnictwie?

Specjalistyczne stanowiska zrobotyzowane do spawania to przede wszystkim efekt oczekiwań klientów, którzy chcą otrzymać szybko i to dobrej jakości produkty. Dzięki robotyzacji jest to możliwe, bowiem jakość spawania znacznie się podnosi. Co więcej, firmy, które zainwestowały w tego typu rozwiązania, w dalszej perspektywie zaoszczędziły na obniżeniu kosztów pracy.

Pojawienie się zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych w firmach jest również spowodowane brakiem wykwalifikowanych spawaczy w zawodzie, co jest m.in. efektem likwidacji przed kilkunastoma laty szkół zawodowych. Jest to więc niejako odpowiedź na deficyt wykwalifikowanych spawaczy na rynku pracy.

Są też inne zalety robotyzacji, a jedną z nich jest redukcja negatywnego wpływu środowiska na pracę ludzi. Do tego powinniśmy dodać jeszcze znaczącą redukcję kosztów związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa pracy, ujednoliconą wydajność czy chociażby optymalizację zużycia materiałów spawalniczych. Wszystkie te czynniki wpływają na lepszy wizerunek przedsiębiorstwa i podniesienie jego prestiżu.

Stanowiska zrobotyzowane do spawania – z czego są zbudowane?

Zrobotyzowane stanowiska to nic innego jak automatyzacja łańcucha produkcyjnego. Na czele tego ciągu urządzeń mechanicznych znajduje się robot przemysłowy, który jest automatycznie sterowaną, wielofunkcyjną maszyną zarządzającą, zaprogramowaną do wykonywania różnych zadań. Swoją budową robot ten przypomina ludzkie ramię, z tym że jego zasięg jest o wiele szerszy.

W skład stanowiska zrobotyzowanego wchodzą też oczywiście inne urządzenia, które wykorzystywane są do konkretnych zadań, takie jak: taśmociągi, podajniki czy stanowiska kontrolne. Coraz częściej w zakładach pracy pojawiają się zaawanasowane stanowiska zrobotyzowane w skład których wchodzą:

• robot do spawania,
• źródło spawaliczne,
• panel operacyjny,
• kontroler z teach pemdant,
• pozycjoner,
• ogrodzenia, kurtyny, systemy bezpieczeństwa,
• tor jezdny,
• podajnik drutu.
Oczywiście ilość oraz rodzaj stosowanych podzespołów zawsze jest dobierany indywidualnie to potrzeb danej firmy.

Cele spawalnicze – kiedy warto w nie zainwestować?

Inwestycja w roboty spawalnicze ma przede wszystkim zwiększyć produkcję i zaoszczędzić czas. Oczywiście rozwój technologiczny pozwala również na podniesie jakości oferowanych usług. Taki robot spawalniczy zapewnia wysoką jakość spawania bez odprysków. Co więcej, spawanie przy użyciu robota odbywa się nawet 3-4 razy szybciej w porównaniu ze spawaniem tradycyjnym – ręcznym.

A zatem, cele spawalnicze to idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które chcą:
• zwiększyć wydajność spawania,
• podnieść jakość oferowanych usług,
• obniżyć koszty produkcji,
• ograniczyć zużycie materiałów,
• usprawnić i przyspieszyć proces.

Specjalistyczne stanowiska zrobotyzowane do spawania – ile kosztują?

Trudno jest jednoznacznie wskazać jakie są koszty specjalistycznego stanowiska zrobotyzowanego do spawania, bowiem jest to uzależnione od wielu czynników. Już same ceny robotów spawalniczych są bardzo różne i wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego należy dodać koszt wyposażenia celi spawalniczej, a ten uzależniony jest głównie od tego na jakie jej wyposażenie się zdecydujemy. Ich koszt również liczy się od kilku tysięcy złotych wzwyż.

W celu sprawdzenia jakie są koszty intersującego nas specjalistycznego stanowiska zrobotyzowane do spawania, najlepiej jest skontaktować się z firmą oferującą tego typu roboty. Podczas wywiadu rozpoznawczego warto zapytać nie tylko o koszt samego stanowiska zrobotyzowanego, ale również o warunki i cenę montażu, a także o koszt i warunki serwisu robotów.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup robota spawalniczego?

Decydując się na zakup spawalniczego stanowiska zrobotyzowanego musimy liczyć się z tym, że są to kosztowne maszyny, które jednak w perspektywie czasu okazują się być niezwykle opłacalną inwestycją. Otóż, sięgając po linię robotów jesteśmy w stanie maksymalnie zredukować ilość pracowników, a to wiąże się ze znaczną redukcją pieniędzy wydawanych na ich szkolenie, ubezpieczenie, opiekę zdrowotną, no i oczywiście pensję. Co więcej, maszyny wykonują tę samą pracę znacznie szybciej i precyzyjniej.

Z pewnością dużym atutem takich zrobotyzowanych stanowisk jest powtarzalność pracy, co daje nam możliwość dokładnego zaplanowania skali, a nawet i prędkości produkcji. Poza tym robotyzacja to automatyczne sterowanie i programowanie maszyn. A zatem, wystarczy raz odpowiednio skonfigurować maszynę. W tym przypadku nie ma obowiązku ciągłego monitorowania wykonywanej przez nią pracy.

Jak widać, zastosowanie pełnej automatyzacji, w postaci specjalistycznych stanowisk zrobotyzowanych do spawania, zwiększa jakość wyrobów, a także wydajność produkcji. Z tego też względu coraz więcej firm decyduje się na zakup robotów spawalniczych. Najczęściej zaczyna się od jednego, po czym – średnio po około dwóch latach – decydują się na zakup kolejnego lub nawet kilka specjalistach stanowisk zrobotyzowanych do spawania.

Wybór odpowiedniego robota spawalniczego wcale nie jest łatwy, ponieważ tego typu ofert na rynku robotyzacji jest coraz więcej. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę decydują się na jego zakup? Specjaliści zlecą by przede wszystkim pamiętać o:

1. Zasięgu pracy takiego robota.
2. Oprogramowaniu.
3. Źródle zasilania.
4. Dokładności i powtarzalności ruchów robota.
5. Opcjach spawalniczych.
6. Liczbie osi programowalnych i stopniach swobody.
7. Urządzenia zabezpieczających.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną www.techspaw.com.pl, oferującą stanowiska zrobotyzowane do spawania, a także urządzenia i maszyny spawalnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *